Laboratorium Komputerowe Progmar
Marcin Załęczny

Na stronie używamy cookies. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie.      Zamknij

Wstęp

GTK+ - akronim od Gimp ToolKit - jest wieloplatformową biblioteką do tworzenia okienkowych aplikacji. Oferuje całą gamę kontrolek zwanych widgetami, pomocnych przy tworzeniu wyżej wymienionych aplikacji.

Glade jest aplikacją służącą do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika. Tak stworzone interfejsy zapisuje w postaci plików XML, które później można załadować i wyświetlić w programach bazujących na bibliotece GTK+ .

Programy korzystające z GTK można pisać w wielu różnych językach, np. C, C++, Pythonie, Perlu, PHP. Ponieważ biblioteka jest wieloplatformowa, więc możemy pisać w niej zarówno dla systemów Linux, jak i Windows oraz Macintosh X OS. W tutorialu tym pokażę jak pisać w C++ dla systemu Ubuntu Linux.

Aby zacząć pisać programy należy zainstalować program glade w następujący sposób:

sudo apt-get install glade

Powyższe polecenie zainstaluje aplikację Glade wraz z wszystkimi zależnościami - w tym biblioteką GTK+ oraz bardzo przydatnym programem devhelp umożliwiającym szybkie i wygodne przeszukiwanie dokumentacji wszystkich bibliotek zaangażowanych w tworzenie aplikacji GTK+ a więc m.in ATK, GDK, GIO, GLib, GObject, GTK+, Pango. Nie będę teraz opisywał do czego służą poszczególne biblioteki, żeby nie wprowadzać od razu chaosu - zrobię to w późniejszych partiach tutorialu prezentujących wybrane funkcje.
Polecam też zainstalowanie programu Geany, gdyż umożliwia on bardzo wygodne tworzenie programów w C++:

sudo apt-get install geany